GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12396450
*
nr 1239 6450
Vas
keramik, Rörstrand, majolika, 1890-tal. Höjd: 26
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 4 mars 2019
kl 18:31:08
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:00
-
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24
-
3007 Sockerskål
+ gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:16
-
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:40
-
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:56
-
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:06
*
Vas
nr 1239 6450
Vas
keramik, Rörstrand, majolika, 1890-tal. Höjd: 26
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 4 mars 2019 |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige vas
-
3018 Golvvas
Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral". U..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:00 -
2076 Oljemålning
Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Blommor i vas..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 20:24 -
3007 Sockerskål
+ gräddkanna + vas, Royal Copenhagen, Musselmalet,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:16
-
4178 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Blågrön ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:40 -
1002 Vas
Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstran..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:56 -
2073 Vas
Dagmar Änggård (1944-2005), Sverige. Keramik. Höjd..//
Auktionen avslutas
om två veckor
17 juni kl 18:06